همیشه وقتی بحث مقایسه سیستم های مدیریت محتوی پیش میاد معمولا افراد شروع به سفارش هایی می کنند و بر اساس مشاهدات و تجربیات و یا حتی حدس و گمان سیستمی را نقد می کنند و از سیستمی دفاع می کنند .

حتی برخی پای را فراتر گذاشته و تمام سیستم های مدیریت محتوی اپن سورس را زیر سوال می برند !! اما سوال اساسی اینجاست که کدام سیستم مدیریت محتوی برای کار ما مناسب است ؟

اینجا ما قصد مقایسه سیستم های مدیریت محتوی را نداریم و فقط به توانمندی های سیستم مدیریت محتوی وردپرس می پردازیم و گریزی به دیگر سیستم ها هم میزنیم .

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا برای سایت‌ها و وبلاگ‌ها می‌باشد. وردپرس در ابتدا تنها یک سیستم رایگان وبلاگ نویسی بود که امکانات خوبی را در اختیار وبلاگ نویسان قرار می‌داد و سپس به صورت یک CMS یا نرم‌افزار کدباز برای مدیریت محتوای سایت‌ها معرفی شد.

وردپرس با زبان برنامه‌نویسی پی اچ پی نوشته شده و توسط مای‌اس‌کیوال پشتیبانی می‌شود. همچنین نسخه‌ای برای پست‌گرس‌کیوالنیز موجود می‌باشد این سیستم کاملاً رایگان و متن باز است. وردپرس در ادامه راه پروژهٔ موفق b۲ است که در سال ۲۰۰۳ شکل گرفت. نام وردپرس را کریستیان اِسلِک، دوست مت مولنوگ (توسعه‌دهندهٔ اصلی وردپرس) پیش نهاد و از آن روز وردپرس با سرعت و پیشرفتی قابل ملاحظه تبدیل به معروف‌ترین و پرکاربردترین ابزار ساخت وبلاگ و سایت بر روی هاست شده‌است.

موارد استفاده

  • پیاده‌سازی وبلاگ یا سایت‌های شخصی
  • پیاده‌سازی وب سایت‌های خبری و اطلاع‌رسانی
  • پیاده‌سازی وب سایت‌های عکاسی
  • پیاده‌سازی وب سایت‌های معرفی مشاغل
  • پیاده‌سازی فروشگاه‌ آنلاین
  • پیاده‌سازی همه نوع وب سایت
  • سایت‌های دانشگاهی و آموزشی

خوب پس با توجه به قدرت و انعطاف وردپرس می شود روش همیشه حساب کرد ، چون شما در یک زمان هم می توانید یک سایت خبری ، اطلاع رسانی داشته باشید و روی همان سایت فروشگاه اینترنتی هم داشته باشید و نمونه کار و گالری عکس ها خود را نیز راه اندازی کنید . نزدیک ترین رقیب وردپرس ، جوملا با فاصله نسبتا زیادی از وردپرس قرار گرفته ، سی ام اس های دیگری نیز همانند پرستا شاپ ، اپن کارت و مجنتو و … نیز که اصل کاربری آن ها فروشگاهی است . اگر من جای شما باشم سیستم مدیریت محتوی را انتخاب می کنم که تعداد برنامه نویسان و شرکت های ارائه خدمات بروی آن زیاد باشد . وردپرس توانسته در این زمینه در وب فارسی گوی سبقت را برباید . تعداد زیادی سایت های پشتیبانی ، آموزشی به صورت کاملا فعال در وردپرس ارائه خدمات می کنند و شما در ایران اصلا مشکلی نخواهید داشت .

تعداد زیادی پلاگین و افزونه که قابلیت های منحصر به فردی را به سایت شما اضافه می کند ، اپلیکیشن های موبایل که به راحتی اتصال برقرار  می کنند به سایت شما و سیستم مدیریت کاملا کاربر پسند ، کاربردی و راحت .

خوب البته مشکلاتی هم وردپرس دارد که برای سایت های خیلی بزرگ با مشکل سرعت مواجه خواهد شد ، که البته این قضیه با تهیه یک سرور مناسب و بهینه شدن وردپرس حل خواهد شد . من به شما قول خواهم داد پس از آشنایی با وردپرس ، یک دوست مادام العمر خواهید داشت ، دوستی که شما را ثروتمند خواهد کرد .

دانیال جوارشکیان

 

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>