مدت زمان تقریبی مطالعه : 14 دقیقه

دامنه اینترنتی (به انگلیسی: Internet domain) پسوندی است که در بخش های پایانی نشانی اینترنتی وبگاه‌ها می‌آید.

دامنه اینترنتی چیست؟
همانطور که برای تهیه یک محل سکونت یا تجارت اولین سوال آدرس منطقه مورد نظر است، برای وب سایت نیز این امر اولین مرحله برای شروع می باشد و همانطور که در دنیای واقعی نیز آدرس شما بیانگر بسیاری از نکات برای مخاطبین قبل از رویارویی با شما می باشد دردنیای مجازی نیز این امر صادق است. آدرس شما مثلا در یک محل گرانقیمت یا یک ساختمان معروف گویای سطح بالای فعالیت شماست ، آدرس دفتر کار شما در یک محل مسکونی ممکن است مشکلاتی را برای شما بوجود آورد یا مراجعین شما را دچار سردر گمی نماید ، فعالیت های تجاری در مناطق مسکونی ممکن است با محدودیتهایی روبرو گردد. با کمی تفاوت می توان مشخصه های مشابهی را نیز برای آدرس مجازی تعریف نمود. هر سایت می تواند از طریق تعداد نامحدودی آدرس ثبت شده قابل دسترسی باشد. به همین دلیل ابتدا به اجزا و خصوصیات آدرس یک سایت اشاره می نماییم.
دامنه در حقیقت نام وب سایت شما می باشد که از دو قسمت نام و پسوند تشکیل شده است. پسوندهای بین الملی رایج عبارتند از .com ، .net و .org که دارای مصارف عمومی می باشند و هر یک به ترتیب معرف سایتهای تجاری (Commercial) ، شبکه (Network) و سازمانی یا غیر انتفاعی (Organization) می باشند. در ثبت این دامنه ها هیچ محدودیتی وجود ندارد ولی نامها با اولویت درخواست ثبت می شوند و برای مدت یک تا ده سال (قابل تمدید) با توجه به حق الثبت پرداختی معتبر می باشند. دامنه های .info ، .biz و .name نیز در زمره دامنه های قابل ثبت برای عموم ولی با کاربری خاص می باشند. پسوند .info برای سایت های اطلاعاتی (Information) ، پسوند .biz برای سایتهای تجاری (Business) و پسوند .name هم فقط برای سایت های شخصی مناسب می باشد استفاده از این سه پسوند در خارج از این چارچوب تعریف شده ممنوع و منجر به حذف دامنه و سلب حقوق مربوطه از مالک آنها خواهد شد. همچنین کلیه دامنه های بین المللی فوق و بسیاری از دامنه های محلی تابع قوانین حمایت کننده از علائم تجاری می باشند.
دامنه ها هر چند زیر نظر یک موسسه (ICANN) صادر می شوند اما پسوندهای گوناگون ممکن است ثبات های (Registrar) گوناگون داشته باشند که به عنوان نماینده عمل می نمایند. هریک از این ثباتها می توانند در قبال دریافت مبالغی ناچیز امنیت یا خدمات بیشتری را ارائه نمایند. دقت فرمایید که ثبت دامنه ارتباط مستقیم با خدمات میزبانی نداشته و هریک از این خدمات را می توان از طریق تامین کنندگان مختلف تهیه نمود.
انتخاب پسوند برای یک آدرس اجباری است ، پسوند را می توان از میان گزینه های موجود و با توجه به نوع یا محل فعالیت انتخاب نمود. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی می باشند که توسط کمیته مخصوص تایید و تصویب پسوندها یعنی ICANN تایید شده باشند.
پس از انتخاب پسوند نام دامنه مهمترین قسمت تشکیل دهنده آدرس یک سایت می باشد. این نام از ترکیب 3 الی 64 حرف ، عدد یا خط تیره (بدون فاصله) تشکیل می گردد. اگر در ثبت عبارت خاصی به عنوان نام دامنه خود اصرار دارید که این عبارت قبلا ثبت شده باشد گریزی غیر از تغییر پسوند مورد نظر خود نخواهید داشت.
چنانچه آدرس سایت شما حاوی علامت تجاری شما باشد، می توانید جهت اطمینان از دسترسی آسانتر و حفاظت از نام تجاری خود کلیه مشتقات و ترکیبهای آنرا بر روی پسوندهای مختلف ثبت نمایید.
توجه به نکات زیر به هنگام ثبت دامنه لازم است:
– عبارت انتخابی تشابه با نام تجاری معروف و معتبر نداشته باشد.
– کوتاه و متشکل از حداقل تعداد حروف باشد.
– تلفظ و بخاطر سپردن آن آسان باشد.
– حتی المقدور با نوع فعالیت سایت ارتباط داشته باشد.
– از اعداد و خط تیره استفاده نشده یا حداقل استفاده صورت گیرد.
– مشابه نام سایت دیگری که موجب سردرگمی بازدید کنندگان شود نباشد.
– برای اطمینان از مالکیت دامنه هنگام ثبت آن بهتر است از قرار گرفتن آدرس پست الکترونیکی خود در قسمت Admin Contact مشخصات دامنه مطمئن شوید.
– حتی المقدور از طریق مراکزی برای ثبت دامنه خود اقدام نمایید که کلمه عبور و مجوز جابجایی و تغییرات را در اختیار شما قرار می دهند.
– حتما شرایط و تعهدات ثبت کننده دامنه و نمایندگی های و همچنین شرایط اختصاصی پسوند مورد تقاضی را مطالعه و از تبعات حقوقی اقدامات خود آگاه شوید.
– هرگز از آدرس مجهول یا غیر واقعی در مشخصات دامنه خود استفاده ننمایید.
– قبل از انتخاب دامنه مطمئن شوید که علامت تجاری یا هر گونه علامت ثبت شده دیگر که متعلق به غیر بوده و شما قانونا مجوز رسمی جهت استفاده از آنرا ندارید در آدرس شما بکار نرفته باشد.
– درصورتی که نام مورد نظر شما قبلا ثبت شده و تاریخ انقضای آن نزدیک است می توانید از خدمات دهنده خود تقاضای خدمات پیش سفارش (Back order) دامنه را بنمایید.
– هرگز از DNS شرکت ها و خدمات دهنده هایی که مجاز به استفاده از آن نمی باشید در دامنه خود استفاده نکنید و این مشخصات را بدون مشورت با شخص فنی تغییر ندهید. زیرا هر تغییری در این مشخصات می تواند منجر به غیر فعال شدن سایت شما گردد.
– اعتبار دامنه خود را حتی المقدور تا یک ماه قبل از سر رسید انقضا تجدید نمایید.
– جهت انتقال دامنه ها از یک ثبت کننده به ثبت کننده دیگر یکماه زودتر از تاریخ انقضا اقدام نمایید.
– به محل و حساسیت های سیاسی و اقتصادی ثبت کننده خود دقت نمایید، در صورت وجود دعاوی در ارتباط با پسوندهای عمومی و اختصاصی محل دادگاه رسیدگی کننده ، محل ثبت کننده دامنه خواهد بود.
– در ارتباط با استفاده از دامنه قوانین بین المللی و قوانین محلی را همزمان در نظر داشته باشید.
– از خدمات مانیتور مشخصات دامنه یا مخفی نمودن مشخصات خود برای جلوگیری از مزاحمتهای تبلیغاتی و سرقت دامنه خود استفاده نمایید.
مفهوم پسوند یا دامنه اینترنتی وب سایت چاپ متاسفانه هنوز هم پس از گذشت مدت زیاد استفاده از اینترنت توسط کاربران اینترنت دنیا ، هنوز حتی بعضی از افراد و یا وب کاران هم ، درک درستی از دامنه های اینترنتی ندارند .

هنوز خیلی ها دامنه WS را مخفف Web Site می دانند ! تازگی هم خیلی ها گمان می کنند که دامنه bz از آنجا که دامنه biz پر شده است به بازار اینترنت اضافه شده است و به همان معنای business است !! استفاده از دومین های cc و tv نیز اخیرا در دنیا رایج شده است .

نیاز به ثبت دامنه دارید ؟؟ در خدمتیم  کلیک کنید

و خیلی ها گمان می کنند دامنه tv همان معنی تلویزیون می دهد و برای این اصلا ایجاد شده است !! شاید خیلی از شبکه های ماهواره ای دنیا رسما از این دامنه به عنوان دامنه سایت خود استفاده می کنند که در واقع فعل اشتباهی است . اما واقعیت چیست ؟!! خیلی ساده است . یک فرمول کلی برای دامنه های اینترنتی وجود دارد و آن تعداد حرف دامنه است که تا 99 درصد فرمول درستی است به جز موارد استثنا در دامنه های جدید عمومی . با این دسته بندی به طور کلی دامنه ها در 4 دسته قرار می گیرند : دسته اول ( 3 حرفی ) : دامنه های Top Level عمومی یا gTLDs : سه دامنه Com , net , org به عنوان معمول و معروف ترین دامنه های جهانی شناخته می شوند که Com ابتدای کلمه Commerical به معنی تجاری و Net ابتدای کلمه Network به معنی شبکه و org نیز ابتدای واژه organization به معنی سازمان است .

هر یک از این دامنه ها باید در جای صحیح خودش استفاده شود . به عنوان یک شرکت که در زمینه خدمات اینترنت فعالیت می کند بهتر است از دامنه Net استفاده کند . این قاعده توسط خیلی از شرکتهای مشهور جهان رعایت می شود . دسته دوم ( 3 حرفی جدید ) : دامنه های Top Level عمومی جدید ( NEW gTLDs ) : دامنه های Biz ، Info ، Pro ، Aero ، Coop و Museum و Name در این دسته قرار دارند . این دامنه های به منظور رفع نیاز در کمبود اسامی در دامنه های دسته اول ایجاد شده است و می شد گفت دامنه های جدیدی هستند . اخیرا دامنه Info به منظور ترغیب کاربران اینترنتی و صاحبان وب سایت ها توسط بعضی از Server های ثبت دامنه دنیا به صورت اشانتیون و یکساله و رایگان ارائه می شود . اما دقت کنید که صرف دامنه info فقط و فقط به صورت یکساله ثبت می شود و سال بعد مجبورید برای تمدید آن مبلغی تقریبا 1.5 تا 2 برابر دامنه های دسته اول برای آن بپردازید .
نتیجه گیری
چون این دامنه از ابتدا یکی از دامنه های گران بوده است و به دلیل عدم استقبال صاحبان وب سایتها از آن به این صورت ارائه می شود . پس اگر جایی دیدید که این دامنه را با قیمت های پایین مثل 2900 تومان !!! ثبت می کنند حرص نزنید چون سال بعد پول سال قبل را هم از شما میگیرند !! دسته سوم ( سه حرفی ): دامنه های مخصوص sTLDs l ) Top Level ) : این دامنه ها هم جزو دامن های مخصوص و یا به قول معروف سلطنتی اینترنت محسوب می شوند همچون GOV اول کلمه Government به معنی دولت و یا EDU اول کلمه Education به معنی آموزش و یا دامنه های نامرسوم INT یا MIL دسته چهارم ( دو حرفی ) : دامنه های بین المللی کشورهای جهان : ( ccTLDs ) معروف ترین دامنه های اینترنتی دو حرفی متعلق به کشورها یا مناطقی از جهان است که در زیر لیست شده است که اکثرا توسط بعضی از افراد برداشت های نادرستی از آن شده است : WS : Samoa CC : Cocos TV : Tuvalu BZ : Belize و …. به عنوان مثال دامنه IR که توسط مرکز تحقیقات بنیادی زنجان ثبت می شود به عنوان دامنه بین المللی ایران در دنیا شناخته می شود .

خوشبختانه در انتخاب این دامنه ، در شانس با کشورمان همراه بوده است چرا که در حالی که دیکته سه کشور عراق Iraq یا ایرلند Ireland هر سه با دو حرف Ir شروع شده اما دامنه Ir به ایران اختصاص یافته است و دامنه عراق Iq و ایرلند Ie شده است .

دامنه یا domain

بخش‌های دامنه اینترنتی
دامنه نام منحصر بفردی است که برای شناسایی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، و از یک یا چند قسمت تشکیل شده است که با نقطه (دات) از هم جدا شده‌اند.
که قسمت اول ماهیت آدرس ‘www’ قسمت دوم نام دامنه (به انگلیسی: Domain Name) به قسمت سوم پسوند موضوعی یا جی تی ال دی (Generic) و به قسمت آخر پسوند کشوری یا محلی یا سی تی ال دی (Country) میگویند، نام دامنه همان نام سایت است (مانند wikipedia) و پسوند دامنه شما بیانگر نوع سایت شما خواهد بود (مانند org). گاه در مورد دامنه های جهانی (چی تی ال دی ، این با حرف G به معنی Global) این ترتیب معکوس میشود یعنی سی تی ال دی قبل از جی تی ال تی میاید مانند ru.com که برای روسیه مورد استفاده قرار میگیرد.
تعدادی از این تی ال دی ها (top-level domains) یا پسوندهای پراستفاده عبارت‌اند از:
• پسوند com. برای سایت‌های تجاری و عمومی
• پسوند net. برای شبکه‌ها
• پسوند org. برای سازمان‌ها و ارگان‌ها
• پسوند .info بانک های اطلاعاتی
• پسوند .name نام شخص
• پسوند .mobi برای موبایل و دستگاههای همراه
• پسوند .biz تجارت
• پسوند .travel مسافرت
• پسوند gov. برای سایت‌های دولتی (فقط آمریکایی)
• پسوند edu. برای موسسات آموزشی (فقط آمریکایی)
• پسوند .asia آسیا
• پسوند .coop تعاونی ها
• پسوند .museum موزه ها
• پسوند .int بین الملل
• پسوند .jobs شغل
• پسوند .eu اروپا
• پسوند .tel تلفن ها

نیاز به ثبت دامنه دارید ؟؟ در خدمتیم  کلیک کنید

برخی دیگر از انواع دامنه :
gov.
مخصوص سازمان های دولتی است . همانطور که کاملاً مشخص است نام این نوع دامنه از کلمه Government یعنی دولت گرفته شده است .
edu.
مخصوص سایت های آموزشی است . همانطور که واضح است نام این نوع دامنه از کلمه educational به معنی آموزشی گرفته شده است.
دامنه name.
ایندامنهمخصوص اشخاص حقیقی است یعنی هر کسی که می خواهد یک سایت شخصی برای خود ایجاد کند می تواند از این نوع دامین استفاده کند.
دامنه ws.
مخصوص سایتهای منبع یعنی معمولا برای سایتهایی که نقش منبعی بزرگ از اطلاعات و یا فایل ها و… را دارند بکار می رود. این نوع دامنه مخفف Western Samoa ( کشور ساموا ) است ولی همانطور که از ظاهر آن پیداست شباهت زیادی به مخفف کلمه Web Site دارد به همین دلیل بسیاری از سایتها از این نوعدامنهاستفاده می کنند.
دامنه web.
همانطور که پیداست این نوع دامنه دامنه مخصوص سایت هایی است که به موارد و مباحث Web می پردازند.
دامنه us.
این نوع ، دامنه ملی کشور آمریکا است،اما بعضی از سایتها با محتوای دوستیابی و یا سایتهای فامیلی نیز از این نوع دامنه استفاده می کنند زیرا همانطور که می دانید این نوع دامنه بمعنی “ما” است.
دامنه mobi.
این نوع دامنه مخفف کلمه Mobile بوده و مخصوص سایتهایی است که با خدمات و یا محصولات مربوط به موبایل سر و کار دارند.
دامنه cc.
این نوع دامنه در سال 1997 بوجود آمد و در واقع بدین منظور که دامنه ای در تناوب دامنه com. باشد ایجاد شد. همچنین این نوع دامنه مخصوص سایتهای تجاری است.
دامنه های co.uk. و org.uk. و me.uk.
uk مخفف United Kingdom بوده و در واقع این پسوند مخصوص ایالت بریتانیا و ایرلند است اما در حال حاضر به صورت پسوندی برای بسیاری از سایتهای اروپایی تبدیل شده است.

فهرست کامل تی ال دی ها (پسوند ها)
پسوندهای ملی
هریک از کشورهای جهان دارای یک یا چند پسوند ملی هستند که برای سایت‌های منصوب به آن کشور استفاده می‌شوند. پسوندهای اینترنتی ایران ir و ایران یا ایران.ir است.
برای مثال، سایت‌های ایرانی زیر از پسوند ir در پسوند نام دامنه خود استفاده می‌کنند:
• سایت مرکز تحقیقات فیزیک و ریاضیات نظری: ipm.ac.ir
• پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری: president.ir
• پایگاه اینترنتی مجلس شورای اسلامی: majles.ir

دامنه اینترنتی (DOMAIN) برا ی موفقیت وب سایت شما امری مهم و قابل توجه می باشد. اگر به طور مثال برای حضور در بازارهای وبی تصمیم جدی گرفته اید بی هیچ توضیحی شما به یک دامنه اینترنتی مناسب نیاز خواهید داشت.
برای نیل به اهدافتان به جای استفاده ازسایت هایی که دامنه های رایگان در اختیار شما می گذارند _که اتفاقاً بسیار طولانی و مشکل هم هستند _ شما باید دامنه اینترنتی خود را داشته باشید.فواید بسیاری در داشتن یک دامنه اینترنتی شخصی وجود دارد. اینجا با برخی از آنها آشنا خواهیم شد.
دامنه اینترنتی در واقع تنها عامل شناسایی هویت شما و یا سازمانتان در اینترنت می باشد نامی که شما همیشه و یا برای مدت طولانی از آن استفاده خواهید کرد.
به عنوان مثال اگر شما در یک سایت رایگان مانند GEOCITIES اقدام به گرفتن فضا و ثبت دامنه کنید و پس از مدتی برای اینکه احساس می کنید در زمنیه کاری خود موفق شده اید و باید از خدمات میزبانی بیشتر و پیشرفته تری استفاده کنید بسیاری از مشتریان خود را از دست خواهید داد در صورتی که به یک دامین جدید نقل مکان کنید.
ضمن اینکه بازدیدکنندهای شما مجبور هستند همیشه یک آدرس طولانی را به خاطر بسپارند در صورت این تغییر شما مجبور هستید تمام برنامه های خود را برای دامین جدید از نو آغاز کنید.
اما در صورتی که شما دامنه اینترنتی مخصوص به خود را داشته باشید هر زمان که مایل بودید می توانید شرکت میزبان وب خود را عوض کنید و در این صورت مردمی که با سایت شما آشنا شده اند همچنان می توانند از به سادگی شما را پیدا کنند آن هم فقط با تایپ دامین همیشگی شما
شما می توانید جایگاه وب سایت خود را در میان مردم ترقی دهید به جای اینکه به ترویج وب سایت دیگران بپردازید و این زمانی ممکن خواهد بود که هنگام ارسال نامه های الکترونیکی نام دامین شما در نشانی پست الکترونیک شما باشد.
به عنوان نمونه danifakhr@YAHOO.COM به ترویج سایت یاهو کمک می کند در صورتی که استفاده از info@artdes.ir معرفی کننده وب سایت شخص دارنده ایمیل خواهد بود.
شما احتمالاً با ترافیک زیادی در وب سایت خود خواهید داشت زیرا مردم بیشتری می توانند دوباره به سایت شما مراجعه کنند وقتی که آنها بتوانند به خاطر بیاورند نشانی سایت شما را و همچنین بسیاری از سایتهای جستجوگر مثل یاهو فقط وب سایتهایی را که با دامنه های خودشان ثبت شده اند نشان می دهند.
یکی دیگر از نتایج داشتن دامین شخصی این است که شما می توانید خطاهای معمول صفحات وب را شناسایی کنید تا از خروج مردم از سایت خود به علل گوناگونی همچون لینک های غیر فعال و سایر خطاها پیش گیری کنید.
دامنه های اینرنتی این روزها بسیار ارزان هستند و دیگر بهانه های برای نداشتن آن وجود ندارد.
حالا که شما آماده انتخاب دامین اختصصاصی برای خود و یا سازمانتان هستید در اینجا به چند نکته که می تواند برای انتخاب یک دامین خوب به شما کمک کند اشاره می شود.

نیاز به ثبت دامنه دارید ؟؟ در خدمتیم  کلیک کنید

الف) اندازه آن مهم است
در شرایط حاضرهرچه نام دامین شما کوتاهتر باشد بهتر است. البته پیدا کردن نام های کوتاه دشوارتر می باشد اما اگر شما توانستید یک نام مناسب کوتاه پیدا کنید نتایج زیر شامل حال شما خواهد شد.
1- نام های کوتاه برای تبدیل شدن به نشان تجاری شما مناسب تر هستند و از این جهت آسانتر در ذهن مخاطبان جا میگیرند.
2- نام های کوتاه برای به خاطر سپردن آسانتر هستند.
3- احتمال نوشته شدن آنها با املای غلط و هدایت مشتریان شما به سایتهای با املای مشابه کمتر می شود.

ب) آسان برای به یاد آوردن
سعی کنید نامی را انتخاب کنید که برای به یاد آوردن آسان باشد و خیلی زود به گوش مردم آشنا شود.
کلمات کلی برای اینکار خوب هستند اما احتملا تا کنون بیشتر کلمات کلی مناسب توسط دیگران ثبت شده اند. در این مرحله شما باید دنبال اسامی غیر عمومی و یا ترکیبی از اسامی عمومی بگردید که از نظرهماهنگی معنایی و آوایی هماهنگ باشند.
به عنوان مثال WWW.NASLE3.COM یک اسم آسان برای به خاطر سپردن است.
ج) زمینه اصلی کسب و کار شما را به طور کلی مورد اشاره قرار دهد
اگر شما از کلید واژه هایی که توصیف کننده کسب و کر شما هستند استفاده کنید این موضوع می تواند به رتبه بندی شما در موتورهای جستجو کمک کند.
چه بهتر که شما در صورت امکان اسم اصلی سازمان، شرکت و یا کاری که به آن مشغول هستید را به عنوان دامین انتخاب کنید. در این صورت تمامی اعتبار شما در محیط فیزیکی به اینترنت منتقل می شود و کاربران اینترنت می توانند نام دامین شما را از روی نام سازمان یا شرکت حدس بزنند.
به عنوان مثال وقتی کسی در اینترنت به دنیال سایت شرکت هما میگردد سعی میکند در ابتدا نام هایی در همین حدود را آزمایش و یا مورد جستجو قرار دهید.

د) پرهیز از ایجاد اسامی متشابه
این به آن معنی است که شما باید از گزینش دامین هایی که پیش از این نمونه های مشابه آنها ثبت شده خودداری کنید. اگر این کار را بکنید مردم می توانند به سمت سایت رقبای شما هدایت شوند تا به سایت شما.
زیرا آنها گیج خواهند شد با دیدن دو دامنه شبیه به هم و به احتمال زیاد به دامینی که سابقه بیشتری در ذهن آنها دارد بیشتر اعتماد خواهند کرد.

ه) دامین دات کام بهتر است
شما باید همیشه هدف خود را دستیابی به دامین های دات کام قرار دهید. اگر شما دامین خود را با پسوند دات نت، دات اینفو و یا هر چیزی به غیر از دات کام ثبت کنید و رقبای شما همان دامین را با پسوند دات کام ثبت کنند شما تنها عده معدودی از مشتریان بالقوه را به دست خواهید آورد.

 • ثبت دامنه : ثبت دامنه یا ثبت دامین ، ثبت آدرس اینترنتی به صورت www.yourname.com است ، این آدرس پس از ثبت به صاحب نام تعلق داشته و امکان اخذ مجدد آن در زمان مشخصه برای هیچ شخص حقیقی و حقوقی وجود نخواهد داشت.
  طراحی صفحات وب : طراحی سایت توسط تیم طراحی با تکنیک ها و نرم افزارهای روز دنیا اجرا می گردد. طراحی سایت با در نظر گرفتن بخش معماری اطلاعات ، طراحی عناصر تصویری و گرافیک و برنامه نویسی انجام می گردد.
  میزبانی وب سایت ( هاستینگ ، هاست ) : پس از ثبت آدرس و طراحی سایت ، به یک یا چند سرویس دهنده جهت نگهداری و ارائه اطلاعات سایت نیاز می باشد که این امکان بروی سرورهای آرت دیزاین در ایران و آمریکا مهیا می گردد. این سرویس به همراه پست الکترونیک به تعداد مورد نیاز و آمار بازدید کنندگان با جزئیات کامل مراجعات به سایت ارائه می شود.
  راهکارهای تجارت الکترونیک : مشاوره و ایجاد بستری مناسب جهت خرید و فروش کالا و خدمات ، بصورت مجازی روی سایت از دیگر خدمات ما می باشد.
  توسعه کاربری سایت : افزایش آمار بازدید کنندگان و توسعه حضور شرکت ها و موسسات بر روی اینترنت که خدمات زیر را شامل می شود :
  الف: ثبت در موتورهای جستجو (Search Engine Submission )
  ب : تبلیغات اینترنتی در سایتها ی پر بیننده (Banner Advertising )
  پ : تبادل تبلیغات ( banner exchange )
  سیستم های مدیریت محتوا : CMS به مفهوم سیتم مدیریت متون می باشد که مجموعه ای از ابزارها که برای درح، ویرایش و حذف اطلاعات از یک وب سایت طراحی شده است . بطورکلی برای کاربران یک CMS نیازی به دانش فنی جهت ایجاد صفحات وب نمی باشد.که این قابلیت قابل ملاحظه ای برای اینگونه نرم افزارها می باشد.
  مزایا:
  – بدون نیاز به دانش فنی جهت ساخت صفحات و مدیریت آن
  – استفاده آسان
  – قابل انعطاف و اعمال تغییرات جدید به آسانی
  – مطابق با استانداردهای وب

آسیا دارای دامنه اینترنتی شد

در حدود 360 نام از اسامی جغرافیایی و مفاخر ملی کشور در دامنه‌ی asia. برای ایران در نظر گرفته شد.
دکتر سیاوش شهشهانی – مسوول ثبت دامنه‌های ir در ایران – در گفت‌وگو با خبرنگار فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: ایران پس از چین و تایلند بیشترین تعداد رزرو دامنه را در بین کشورهای آسیایی در دامنه‌ی دات آسیا دارد.
او افزود: در دوره‌ی جدید ثبت دامنه دات آسیا تنها شرکت‌ها می‌توانند به ثبت دامنه اقدان کنند؛ این دوره از روز گذشته آغاز شده و تا چند ماه آینده ادامه داد که پس از پایان این تاریخ، ثبت دامنه دات آسیا برای عموم آزاد خواهد شد.
او درباره‌ی استقبال از ثبت دامنه در دات آسیا گفت: بیشترین کشورهای آسیای شرقی از ثبت دامنه در دات آسیا استقبال کرده‌اند و پیش‌بینی ‌می‌شود بیشترین کسانی که در روزهای آتی دامنه‌ ثبت کنند از این کشورها خواهند بود چرا که اطلاع‌رسانی در غرب آسیا در مورد دامنه‌ی دات آسیا ضعیف بوده و کمتر افراد و گروه‌ها با این دامنه آشنایی دارند.
به گزارش ایسنا، ‌شرکت‌ها و دولت‌های علاقمند به این نام دامنه‌ی منطقه‌یی می‌توانند به ثبت‌نام دامنه asia. بپردازند و امکان ثبت این نام دامنه برای عموم از فوریه سال 2008 آغاز خواهد شد.
بر اساس این گزارش تلاش برای ایجاد نام دامنه asia. از سال 2000 آغاز شده و سازمان DotAsia ایجاد این نام دامنه را در نیمه‌ی ماه اکتبر سال 2006 تصویب کرد و اولین نام دامنه‌ی asia. از ماه مارس سال 2008 در اینترنت آغاز به کار خواهد کرد.
محدوده‌ی جغرافیایی نام دامنه asia. از استرالیا تا خاورمیانه امتداد داشته و در مجموع 20 سازمان اداره کننده نام دامنه کشورها برای حمایت از ثبت این دامنه قرارداد بسته‌اند.

نیاز به ثبت دامنه دارید ؟؟ در خدمتیم  کلیک کنید

نام دامنه asia. دومین نام دامنه منطقه‌یی پس از نام دامنه eu. ویژه‌ی اروپا خواهد بود که فروش آن از آوریل سال2006 آغاز شد و با وجود گوناگونی گویش‌های زبانی در آسیا تمامی نام دامنه با استفاده از حروف الفبای لاتین نوشته خواهد شد.
همزمان با آغاز ثبت‌نام دامنه asia.، سازمان نظارت بر نام‌ها و ارقام اینترنتی – آیکان – آزمایشی سیستمی را آغاز خواهد کرد که امکان نوشته شدن آدرس‌های اینترنتی به زبان‌های محلی مانند فارسی و عربی را می‌دهد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)